Get Adobe Flash player
Ocena użytkowników:  / 8
SłabyŚwietny 

17 czerwca 2013 r. weszła w życie ustawa z dnia 28 maja 2013 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 675). Wprowadziła ona zmiany w zakresie urlopów związanych z macierzyństwem.
 

Ustawa przewiduje następującą kolejność wykorzystywania urlopów macierzyńsko-rodzicielskich:

 1. Podstawowy urlop macierzyński - 20 tygodni

Potrzebne dokumenty:

 • oryginał zaświadczenia ze szpitala o 20-tyg urlopie macierzyński
 • oryginał aktu urodzenia
 • nie jest  wymagany wniosek, ponieważ urlop przysługuje z mocy prawa

 

 1. Dodatkowy urlop macierzyński - 6 tygodni

Potrzebne dokumenty:

 • wniosek o dodatkowy macierzyński
 • oświadczenie ojca o niekorzystaniu z dodatkowego urlopu macierzyńskiego

 

 1. Urlop rodzicielski – 26 tygodni

Potrzebne dokumenty:

 • wniosek o urlop rodzicielski
 • oświadczenie ojca o niekorzystaniu z urlopu rodzicielskiego


Uwaga: jeżeli w terminie do 14 dni po porodzie zostaną złożone wszystkie wnioski o skorzystanie z trzech rodzajów urlopów – przysługuje zasiłek macierzyński za cały okres w wysokości 80 %. Jeżeli wnioski będą składane stopniowo – to przez pierwsze 26 tygodni zasiłek 100 %, kolejne 26 tygodni zasiłek 60 %.

Nie zawsze można zrezygnować z urlopu rodzicielskiego!

Jeżeli nie zostaną złożone wszystkie wnioski w terminie 14 dni po porodzie, a będzie wykorzystywany urlop rodzicielski – to nie będzie można z niego wcześniej zrezygnować, wniosek będzie wiążący i nie do zmiany. Obowiązuje tu zasada: z urlopu rodzicielskiego może zrezygnować tylko matka dziecka, która wniosek o udzielenie jej urlopu złożyła wraz z wnioskiem o dodatkowy urlop macierzyński, w terminie 14 dni od dnia porodu. Jeśli wniosek o urlop rodzicielski został złożony w późniejszym terminie to wnioskodawca nie może zrezygnować z odbycia urlopu, czy też jego części.

 

Informacje przygotowała:

Joanna Korcz
doradca podatkowy
- nr wpisu 11472 –

Kancelaria Doradztwa Podatkowego MJN sp. z o.o.

Informacje zamieszczone na stronie nie stanowią porady podatkowej, konsultacji podatkowej, opinii podatkowej ani porady prawnej. Mjn Sp. z o.o. nie ponosi odpowiedzialności za wykorzystanie informacji zawartych na stronie bez wcześniejszego zasięgnięcia profesjonalnej porady prawnej lub podatkowej. Osoby zainteresowane szczegółowym omówieniem poruszonych zagadnień zachęcamy do kontaktu. Wszelkie uwagi i sugestie prosimy kierować na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

Prześlij link

  Skomentuj...

  Realtime website traffic tracker, online visitor stats and hit counter